Blog Comments

0 comments

Blogs » News » Ćwiczenia fizyczne uwalniające blokady energii wg Keitha Sherwo

Ćwiczenia fizyczne uwalniające blokady energii wg Keitha Sherwo

 • System energetyczny człowieka
  Ćwiczenia fizyczne uwalniające blokady energii wg Keitha Sherwooda

  Wykonanie tych ćwiczeń daje natychmiast odczuwalne, równoważące cały organizm działanie. W czasie ćwiczeń najlepiej jest położyć się płasko na podłodze lub usiąść z wyprostowanym kręgosłupem w pozycji lotosu lub na piętach.

  Zamykamy oczy i wchodzimy w stan spokoju.

  Uspokajamy nasz oddech.

  By się odprężyć, liczymy powoli od 100 do 1.

  Ćwiczenie 1. Zciągnięcie centrum korzenia

  Wykonujemy spokojny wydech i wciągamy podbrzusze i dno miednicy do środka. Najpierw zaciskamy zwieracz odbytu i wciągamy go do środka tak, jak gdybyśmy chcieli zatrzymać wypróżnienie. Potem ściągamy organy płciowe tak mocno, jak to możliwe. W końcu próbujemy jeszcze wciągnąć podbrzusze w okolicy pępka do środka, w kierunku kręgosłupa. Ta ostatnia faza ćwiczenia wspiera oba poprzedzające napięcia, ponieważ w jej trakcie odbytnica i organy płciowe są podciągnięte do tylu i w górę.

  Osiągnęliśmy teraz stan maksymalnego napięcia podbrzusza, który próbujemy utrzymać przez kilka sekund, po czym zwalniamy je zupełnie i powracamy do odprężonej sytuacji wyjściowej. Po kilku sekundach odpoczynku przeprowadzamy całe ćwiczenie w jego trzech stopniach jeszcze raz. Utrzymujemy znów przez kilka sekund ściągnięcie całego obszaru miednicy, po czym zwalniamy je i odprężamy się.

  Powtarzamy ćwiczenie po raz trzeci. Potem odpoczywamy kilka minut skupiając się na obszarze, który wykonywał ćwiczenie. To ćwiczenie likwiduje przede wszystkim blokady w pierwszej i drugiej czakrze oraz pobudza siłę Kundalini. Następujące po nim uczucie energii i ciepła jest zupełnie normalne i pożądane

  Ćwiczenie 2. Napinanie przepony

  Przepona jest płaskim zespołem mięśni i ścięgien, które oddzielają jamę brzuszną od klatki piersiowej. Znajdujemy się nadal w stanie odprężenia, wewnętrznego spokoju i opanowania. Oddech jest spokojny i regularny. Wraz z wydechem próbujemy teraz wciągnąć przeponę ku górze, tak, że unosi się ona w kierunku klatki piersiowej. Jednocześnie organy górnej części brzucha są przesuwane do tyłu w kierunku kręgosłupa. Próbujemy utrzymać to silne ściągnięcie przez kilka sekund, po czym odprężamy się w pełni uwalniając napięcie i powtarzamy ćwiczenie jeszcze dwa razy. W następującej teraz przerwie skupiamy znów swą uwagę na ‶miejscu wydarzeń". Z reguły czujemy tam silne łaskotanie lub wibrowanie. Niektórzy ludzie czują także ciepło lub wręcz uczucie gorąca. Reakcje te wywołane są energetyzacją splotu słonecznego. Część energii wyzwolonej w tym ćwiczeniu wznosi się do czakry serca, która poprzez to ćwiczenie jest również pobudzana. Rozprzestrzenia się uczucie głębokiego wewnętrznego zadowolenia. Po kilku minutach głębokiego spokoju przechodzimy do trzeciego ćwiczenia.

  Ćwiczenie 3, Ściągnięcie karku

  W czasie tego ćwiczenia oddychamy przez nos i próbujemy ze stanu odprężenia wciągnąć równocześnie kark i brodę w kierunku ciała. Podciągamy przy tym ramiona ku górze, tak że szyja staje się coraz krótsza. To napięcie utrzymujemy znowu kilka sekund, koncentrując swą uwagę na karku. Potem w pełni się odprężamy, rozluźniamy napięcie. Po kilku sekundach powtarzamy ćwiczenie i odprężamy się po nim znowu. I to samo po raz trzeci – kilka sekund napięcia i rozluźnienie.

  Ćwiczenie trzecie likwiduje spiętrzenie energii w czakrze gardła i oczyszcza ten ważny kanał. Kiedy strumień energii płynie tu znów swobodnie, czujemy silny ‶żar" w karku i obszarze ramion, z którym pojawia się uczucie wewnętrznej siły, otwartości i zaufania do samego siebie.

  Po wykonaniu kolejno trzech opisanych ćwiczeń można zauważyć wyraźne polepszenie samopoczucia. Wykonanie go dwa razy w ciągu dnia, rano i wieczorem, jest zupełnie wystarczające.

  Dla wielu ludzi ćwiczenia te stały się integralną częścią życia. Choć potrzebujemy raptem kilku minut, by je wykonać, osiągamy zadziwiająco dużo. Najważniejsze dla utrzymania dobrego samopoczucia jest jednak to, by stały się one naszą codzienną praktyką.